Teknolojinin Durmak Bilmeyen Değişimi

Teknolojinin Gelişimi

  Teknoloji , Yunanca  sanat zanaatı anlamına gelen “techne” kelimesinden türemiştir. Teknoloji , gerekli elementlerin birbirleri ile komplike veya uyumlu olması halide ortaya çıkan buluşlardır. Pek çok alanda kullandığımız hatta bazen kullanırken bile farkında olmadığımız teknolojinin en çok etkilediği alanlar; ulaşım, sağlık, bilgi ve iletişimdir. 

Ulaşım Alanının Teknolojik Gelişimi

  Ulaşım, bir yerden bir yere gitmek anlamına gelir. Bizler bir yerden bir yere gitmek için ise ilk seçenek olarak ayaklarımızı kullanırız. Ayaklarımız bizi belli bir yere kadar belli bir ağırlıkla götürebildiği için ulaşım araçları icat edilmiştir. Ulaşım araçları da kendi içinde hava , kara ve deniz olmak üzere üçe ayrılır.

    Deniz Ulaşımı

   Sandal ve yelkenlilerden teknolojinin etkisiyle yük gemileri, vapurlar , savaş gemileri vb. ulaşım araçlarına ulaşmıştır. Dünyamızın dörtte üçünün sular ile kaplı olduğunu düşünürsek gerek ülkeler arası alışveriş gerekse keşif açısından deniz ulaşımının gelişmesi oldukça önemlidir ve bu gelişimin temel taşı teknolojidir.

   Hava Ulaşımı

   İlk olarak icat edilen hava ulaşım aracı sıcak hava hidrojen balonudur. 19.yüzyıla kadar büyük öneme sahip olan balonun George Cayley ‘in yay tipi uçurtmaları birleştirerek ürettiği hava taşıtı balonun yerini almıştır. Zamanla planör, uçak , helikopter derken hızı sebebiyle hayatımızın bir parçası olmuştur. İlk zamanlar seyahat için kullanılan hava ulaşım araçları zamanla savaşlara da dahil olmuştur.

  Kara Ulaşımı

   Kara Ulaşımı , kendi içinde iki farklı şekilde ayrılmaktadır. Bunlar demiryolu ve karayoludur. Demir yolu , karadan gerekli rayların döşenmesi ile birbirleriyle  bağlatılı şekilde hareket eden trenlerin kullandığı yoldur. Kömürle çalışan trenlerden günümüzde hızlı trenlere geçiş yapılmıştır. Toplu taşımayı baştan aşağı değiştiren demir yolu insan hayatı için çok geniş bir öneme sahiptir. Ve bu kadar demiryolunda ileri gidilebilmesinin sebebi ise teknolojidir. Karayolu ise insanoğlunun geliştirdiği ilk teknolojik ulaşım araçlarını içerir. Fayton ile başlayıp buharlı arabalara ordan da yakıt ile çalışan arabalara geçilmiştir. Günümüzde ise yavaş yavaş elektrikli arabalara geçilmeye başlanmıştır. 

Sağlık Alanının Teknolojik Gelişimi

   Sağlık , bir insan için en önemlisidir. Her gün çıkan farklı farklı hastalıklar ve insanların kendilerine dikkat etmemesinden kaynaklanan sağlık sorunları , ilk zamanlarda ilkel aletler ve  değişik tedavi yöntemleri ile tedavi edilmekteydi. Zamanla bilimin ve teknolojinin ortaya çıkması ile ölüdürücü hastalıkların , sadece  çok küçük bir üşütmeden ibaret olduğu ,  kronik sanılan hastalıkların zamanla tedavisinin bulunduğu bir ortama dönüştü. Sağlık alanında ki teknolojik gelişmelerden birine örnek vericek olursak  ise vücut içi görüntüleme cihazlarıdır. Zamanında elle dokunularak anlaşılmaya  çalışan ve genellikle yanlış tespitler yapılan hastalıklar, bu cihazların çıkması ile son derece kolayca tespit edilip tedavilerine başlanabilmektedir.

Bilgi Alanının Teknolojik Gelişimi

   Bilgi şu zamanda ulaşılması çok kolay olsada eski zamanlarda bilgiye ulaşmak bir hayli zordu. Bilgi ilk olarak söz ile aktarılırdır çünkü o zamanlar ne yazıcak kalem ne de yazılacak kağıt vardı. Kağıt ve kalemin icadıyla birlikte insanlar bildiklerini kağıda döküp diğer insanlar ile paylaşmaya başladı. Kitaplar ve  ansiklopedilerin bilginin ana kaynağı olmuştu fakat bu sadece   internetin bulunmasına  kadardı. İnternetin keşfi ve arama motorlarının yapılması ile birlikte ansiklopedinin devri tamamen bitmiş, kitap okuma oranı ise azalmıştı. İnternet hayatımızı çok kolaylaştırsa da insanları  az da olsa tembelliğe yöneltmişti. Ve artık  bilgi kaynağı internet olmuş , internetin kaynağı da kitaplar olmuştur.

İletişim Alanının  Teknolojik Gelişimi 

   İletişim , eski çağlarda davullarla , dumanla, ateş vb. yöntemler ile çok zor bir şekilde yapılıyordu. Yavaş yavaş teknolojinin keşfi ile yöntemler daha da kolaylaştı. İlk haberleşme cihazlarından biri olan semaforda , karşılıklı kuleler kuleler kurulur haberi alan kule diğer kuleye iletirdi. Bu bile o zamanlar cezbedici idi . Zamanla çalışmaların devam etmesi ile gelişmeler devam etti fakat en büyük gelişme telefonun bulunmasıydı. Telefon, o zaman yaşadığınızı düşünürseniz imkansız gibi bir şeydi, o zamanlar biri çıkıp telefonu anlatsa muhtemelen kimse inanmazdı . Telefonun keşfiyle iyice hızlanan iletişim, telefonun kablolarından da kurtulmasıyla beraber iyice kolay hale geldi. Günümüzde ise insanların sadece bir telefon uzağımızda olması ve istediğimiz zaman ulaşabiliyor olmamız  teknolojnin ürünüdür.

Teknolojinin Durmak Bilmeyen Değişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir