Sağlık Açısından Haftada Kaç Gün Spor Yapmalıyım?

Spor aktivitelerinin hızlı bir şekilde geliştiği ülkemizde, artık tam zamanlı çalışanların da düzenli olarak spor yaptıkları görülmektedir. Tam zamanlı çalışanlar için spora zaman ayırmak har zaman için kolay olmasa da optimal sürelerde spor yapmak herkes için faydalıdır. Eğer spora optimalden fazla zaman ayıramayacak durumda iseniz haftada kaç gün spor yapmalıyım sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. 

Bu soruya farklı açılardan cevaplar verilebilir. Soruya cevap verirken spor yapmakla ‘ne hedeflendiği’ sorusunun cevabı da dikkate alınmalıdır. Kilo vermek, fit bir görüntüye sahip olmak, sağlıklı olmak ve zinde olmak gibi pek çok hedef belirlenebilir. Belirlenen hedefe göre uygulanacak olan egzersiz rutini planlanabilir.

Haftada Kaç Gün Spor Yapmalıyım?

Yoğun tempo gerektirmeyen sporların günlük tekrar edilmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yoğun tempo gerektirmeyen egzersizlere örnek olarak hafif tempolu yürüyüşler verilebilir. Hafif yürüyüşlere yeni başlayanlar için günlük 10-15 dakika süren bir egzersizin uygulanması önerilebilir. Haftada kaç gün spor yapmalıyım sorusuna ‘hafif tempolu egzersizler için haftanın 7 günü yapılabilir’ cevabı verilmelidir. Egzersiz devamlılığı sağlandığında metabolizmanın gün geçtikçe hızlandığı görülebilir. 

Bu durum kısa sürede kilo kayıplarına ve zinde bir vücuda ulaşmaya yardımcı olacaktır. Hafif tempo egzersizlerden ziyade ağır tempo gerektiren sporların her gün yapılması, kişiye faydadan çok zarar sağlayabilir. Çünkü ağır sporların vücuda olan etkilerini en aza indirmek için doğru bir beslenme programı uygulanmalıdır. Profesyonel sporcuların tüm yaşamı belirli spor branşlarına yönelik olduğu için, bu sporcular çalışmaların yıkıcı etkilerine yönelik bir yaşam tarzı sürmektedirler. 

Ağır Sporlar Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Ağırlık kaldırmak, tempolu koşular yapmak, 5 kilometrelik yürüyüşler yapmak, futbol oynamak ve dövüş sporları ile uğraşmak tempolu sporlara örnek olarak gösterilebilir. Bu tarz sporlar için haftada 3 günlük bir egzersiz düzeni yeterli olabilmektedir. Haftada üç gün olarak yapılabilen tempolu sporlar iki gün arayla da tekrar edilebilir. 

Bu sayede, dinlenme günlerinde vücudun kendini toparlaması sağlanabilir. Dinlenme sürelerinde de vücudun ihtiyaçlarını karşılayan beslenme programları uygulanmalıdır. Haftada kaç gün spor yapmalıyım sorusunun cevabı, ağır sporlar için 3 gün olarak kabul görmektedir. Ayrıca sporla uğraşanların uyku düzenlerine de önem vermeleri tavsiye edilebilir.

Sağlık Açısından Haftada Kaç Gün Spor Yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir