Ruhun Gıdası : Müzik!

Bir müzik nasıl olurda bir insana bu kadar dinlendirir, huzur verir? Müzik bir çok insanın vazgeçilmezidir. Özel günlerdeki kahkahalarımızın yada  en mutlu olduğumuz anların veya çok üzgünken kendimizi iyi hissetmek için kullandığımız bir melodidir müzik. Belki de dünyanın iyileştirme gücü en yüksek olan ilacıdır. Dinlenen müzikler insanın ruh halini belli edebilir. Ruhu ve bedeni dinlendirerek insanları eskilere götürebilir veya geleceğe umutla bakmak için yol gösterebilir. Müzik dinlemek ve ruh ve beden sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Müzik ruhun gıdası olduğu kadar kalbinde gıdası sayılır. 

İyileşmesi istenen hastaların bir çoğunun tedavisinde kullanılmaktadır. Hızlanan veya yavaşlayan kalp ritminin düzene sokulmasında da etkilidir. Tansiyonu düzenlemesi ise müziğin başka bir fonksiyonudur. Herhangi bir ağrı durumunda ilaç kullanımına gerek kalmadan, dinleyeceğiniz favori şarkılarınızda sizi daha iyi hissettirebilir. Müzik insanın dinlenmesi için de önemli bir rol oynuyor.  Yüzyıllarca tıp dünyasında sebebi belirlenemeyen hastalıkların da tedavisinde müzik kullanılmıştır.

Müzik aynı zamanda bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Sadece 15 dakika müzik dinlemek hücreleri olumlu yönde etkileyerek bağışıklık sisteminde güçlendirir ve geliştirir.

Araştırmalarla kanıtlanmış müziğin bir başka faydası ise ezberleme ve öğrenme yeteneğinin arttırılmasıdır. Öğrencilerin ders dinlerken klasik müzik dinlemeleri çalıştıkları konuyu daha rahat öğrenmeleri sağladıkları görülmüştür. Klasik müzik dinleyerek ezber yapmaya çalışan insanların müziksiz çalışan insanlardan daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Müzik dinlemek ruha ve ruh sağlığına iyi gelir. Müzik dinleyerek çok daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Psikolojik hastalıkların çözümlenmesi veya anksiyetenin azaltılması için müzik tedavisi de kullanılmaktadır. Aynı zamanda öfkeli zamanlarda dinlemen hafif bir müzik öfkeyi azalttığını ruhu ve bedeni sakinleştirir.

Sürekli odaklanma gerektiren işlerinizde müzik dinlemek konsantrasyonu artırarak odaklanma gücüne yardımcı olur. Odaklanma problemi yaşadığınız anlarda müzik dinleyerek odaklanma gücünüzü artırabilirsiniz.

Sadece psikolojik ve ruhsal sorunların değil aynı zamanda beslenme problemleri içinde eşsiz bir çözümdür. İştah kontrolünde de kullanılan müzik bu konuda çok başarılıdır. Yapılan bir testte klasik veya caz müzik çalan bir restoranda müşterileri müziği dinlerken daha az yemek yediklerine ve ortamdan daha fazla zevk aldıklarını gözlemlenmiştir.

Uykudan önce dinlenecek 15 dakikalık hafif müzik, ruhu dinlendirdiği için harika ve sağlıklı bir uyku ilacıdır. Bir çok sorunun üstesinden gelebilen müzik uykuya dalmayı kolaylaştırıp uyku sorunlarına da hızlıca çözüm olabilir.

Eğlenmek, duygularımızı ifade etmek veya keyifli aktivitelerle eşlik etmesi için dinlenen müzikler sadece huzur ve mutluluğun değil aynı zamanda üzgün ve depresif olduğumuz anların da şahitleridir. Çocukluğumuzda itibaren hayatımızın bir köşesindedir. Eğitimin ilk yıllarında, okullarda verilen müzik derslerine daha aktif şekilde katılan öğrencilerin sosyal hayatta da çok daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. 

Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bir hastanenin yoğun bakımındaki hastaların sevdiği müzikler dinletildiğinde iyileşme oranında artış görülmüştür. Özellikle anksiyete ve gerginlik için çözüm olan müzik fiziksel hastalıkların da ilacı olabilir.

Uzmanların 2013’te yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre kalp hastalarının 30 dakikalık müzik dinlemesi bu kalp hastalarının sağlığında iyileşme gözlemlenmiştir. Müzik dinlemek ilerleyen yaşlarda beynin daha keskin olmasını sağlar. Herhangi bir enstruman çalan kişilerin yaşları ilerleyince konuşmalara tepki verme hızının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Egzersiz sırasında dinlenen favori müzikler kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak daha sağlıklı ve esnek olmalarını sağlar. Bu müziğin dolaylı olarak kolestrol tedavisi için de kullanılabilecek olduğunun kanıtıdır. Egzersiz sırasında dinlenen müzik kalp ritmini düzenleyerek egzersizin verimini arttırır. Yararlı olan egzersizin kalitesinin daha da arttırılması için müzik dinlenebilir.

Müzik sadece dinlendiğinde değil aynı zamanda söylendiğinde de ciddi bir tedavi olacaktır. İnsanlar ruhlarının bir yansıması olan müzikler kalpten dile bir köprüdür ve bu köprü insanlar arasındaki bağları güçlendirir. Özellikle bir grup ile beraber şarkı söylemenin değeri paha biçilemezdir.

Ruhun Gıdası : Müzik!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir