Plaza Dili ve Edebiyatı

Plaza Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Plaza dili aslında var olmayan bir jargonun kullanımını anlatmaktadır. Kavram, genellikle özel sektörde örneklerine sıkça rastlanan bir konuşma tarzını belirtmektedir. Daha basit bir şekilde ifade edilirse, bir kelimenin Türkçe karşılığı olmasına rağmen Türkçe kelime yerine İngilizce kelimenin tercih edilmesidir. Kurumsal şirkette çalışan beyaz yakalının yazıcıdan çıktı alma eylemini, ‘print almak’ şeklinde ifade etmesi bu jargona örnek olarak gösterilebilir. 

Bu jargonun nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte özel sektör çalışanları arasında yaygın olduğu bilinmektedir. Türkçe ile yakından hiçbir ilgisi olmayan bu jargonun farklı şekillerde de kullanılabildiği görülmektedir. Örneğin bir cümlenin gereksiz yere uzatılması, jargona has bir kullanım şeklidir. ‘Ben şu işi yapacağım’ demek isteyen bir çalışanın lafı gereksiz yere uzatarak ‘ben şu işi yapıyor olacağım’ demesi de jargonun diğer bir kullanım tarzına örnek olarak gösterilebilir.

Plaza Dili Neden Tercih Ediliyor?

Plaza dili aslında herhangi bir amaca yönelik olarak kullanılan bir jargon değildir. Genellikle ‘havalı’ olduğu düşünülen bir konuşma tarzı olduğu için bazı kesimler tarafından tercih edilmektedir. Holding gibi büyük oluşumlarda ya da kurumsal firmalarda çalışanların kullanmaktan haz duydukları bu jargonu bilmemek, büyük şirketlerde iş hayatına yeni başlayanların zorluk yaşamalarına neden olabilir. Ayrıca bu jargon Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’na kadar sirayet etmiş ve Eczacıbaşı tarafından ‘uydurukça’ olarak adlandırılmıştır. Bülent Eczacıbaşı kendi holding bünyesinde çalışanların bu dili kullanmalarına da yasak getirmiştir. 

Jargona Ait Sözlük Ne İşe Yarıyor?

Kurumsal dil örnekleri arasında da gösterilen plaza dili mizahi yönü olan bir jargon özelliğine de sahiptir. Bazı kesimler tarafından ciddi anlamda kullanılan bir jargon olsa da diğer bir kesimin bir o kadar dalga geçtiği ifadeler bütününü oluşturmaktadır. Bu jargon için internet aleminde özel sözlükler dahi üretilmiştir. 

Jargonun halen daha İş dili olduğuna ihtimal vermeyen ve sektörden uzak olan kesim tarafından Toplantı set etmek ne demek sorusunun anlamı merak edilmektedir. Bu jargona göre ‘toplantı düzenlemek’ ifadesi ‘toplantı set etmek’ şeklinde kullanılmaktadır. Bunun dışında, jargon kapsamında ‘geribildirim’ kelimesi yerine ‘feedback’ ifadesinin kullanıldığı da görülmektedir. Jargona ilişkin çok sayıda kelimeye internet üzerinden plaza dili sözlüğü araması ile ulaşmak mümkündür.

Plaza Dili ve Edebiyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir