Ofis İçin Yazıcı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ofislerin vazgeçilmezleri arasında yazıcılar önemli bir yer tutmaktadır. Ofis için yazıcı seçimi, gelişen printer teknolojisi göz önüne alındığında oldukça önemlidir. Bu kadar çok seçenek varken, konu hakkında bazı tavsiyelerde bulunmak, karar vericiler için faydalı olabilir. Ofiste kullanılacak yazıcı seçiminde öncelikle firmanın iş yükü göz önünde bulundurulmalıdır. 

Eğer gün içerisinde çok fazla sayıda döküm işlemi yapılacaksa bu yoğunluğu kaldırabilecek makineler tercih edilmelidir. Aksi durumda yazıcının sürekli olarak arıza vermesi gibi bir durumda karşılaşılabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da yazıcıların dakika başına yazdırma hızıdır. Hızlı bir şekilde çıktı alma ihtiyacı olan firmalarda anlık işlem yapabilme kapasitesine sahip yazıcılar tercih edilmelidir.

Ofis İçin Yazıcı Seçiminde Maliyetin Önemi Nedir?

Ofislerde kullanılacak yazıcı seçiminde yazıcı performansı kadar yazıcının sayfa başına maliyeti de önemlidir. Yazıcı türleri göz önüne alındığında; Lazer Yazıcılar, Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar ve Nokta Vuruşlu Yazıcıların ofislerde tercih edilen yazıcı türleri oldukları görülmektedir. Nokta vuruşlu yazıcılar, günümüzde pek tercih edilmezken fatura basımlarında bu yazıcıları halen daha kullanan işletmeler mevcuttur. 

Günümüzde fatura işlemleri e-fatura biçimine büyük bir oranda döndüğü için nokta vuruşlu yazıcıların kullanım sıklıkları da azalmıştır. Lazer yazıcılar, renkli ve siyah renkli çıktılar almaya özelliğine sahip yazıcılardır. Tercihe göre farklı modellerde 4 ile 7’ye kadar toner yer alabilir. Lazer yazıcı seçiminde profesyonel bir çıktı hedeflenmiyorsa maliyet göz önünde bulundurulmalıdır. Yani baskıya dayalı iş yapılmayan ofislerde daha az tonere sahip yazıcılar tercih edilebilir. 

Ofiste Sıklıkla Çıktı Alınıyorsa Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli?

Ofis için yazıcı seçiminde ofisin sürekli olarak kaliteli çıktı ihtiyacı varsa mürekkep püskürtmeli yazıcılar önerilebilir. Bu yazıcıların sayfa başına maliyetleri oldukça düşüktür. Bu tür içerisinde tanklı yazıcılar, ofis kullanıcılarına ciddi anlamda maliyet avantajı sağlamaktadır. Bu yazıcılarda kullanılan boya kalitesi ne kadar iyiyse baskı kalitesi de o kadar iyi olmaktadır. 

Tanklı yazıcılar ‘bitmeyen kartuş’ olarak isimlendirilmektedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar çok hızlı baskı vermese de çıktı sırasında düşük maliyet ve yüksek kalite arayan ofis çalışanları için önerilebilir. Ofis için yazıcı seçiminde yazıcı kullanıcı sayısı göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışan sayısının fazla olduğu iş ortamlarında yavaş çalışan printerlar iş süreçlerine olumsuz etkide bulunabilmektedir. 

Ofis İçin Yazıcı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir