Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Uykunun yeterli miktarda alınmaması kadar verimli bir düzeyde alınmaması da sağlık açısından tehlikelidir. Verimli ve kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında uyku saatlerinin düzenli olması yer almaktadır. 

Sağlıklı bir uyku için yatma ve kalkma saatlerine istikrarlı bir şekilde uyulmalıdır. Bu durum, biyolojik ritmin oluşturulması anlamına da gelmektedir. Uyku düzeninin sağlanması açısından her gün belirli saatlerde yatağa gitmenin önemi oldukça fazladır. Bunun dışında, uyku öncesinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin uykuya etkisi kanıtlanmıştır. Uykudan önceki son 3 saat içerisinde; kafein, nikotin ve tenin içeren maddeler tüketilmemelidir.

Kaliteli Uyku İçin Gündüz Uyumak Doğru Değil!

Gündüz şekerleme yapmak dahi uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Bu sebeple gündüz uyumak yerine vücut yorgun olsa dahi uyku için akşam saatleri beklenmelidir. Kaliteli uyku için gece uykusunun öneminin bilincinde olmak gerekmektedir. Gündüz vakitlerinde yapılan iki saatlik uyku ile gece vakti alınan iki saatlik uykunun sağlık açısından etkileri farklıdır. 

Gün içerisinde uyku hali, karşı konulamayacak durumda ise en fazla 15 dakikalık bir uyku alınmalıdır. Gündüz vakti alınan uzun süreli uyku, kişinin sersemlemesine yol açabilmektedir. Ayrıca gündüz vaktinde saat 15:00 saati baz alınmalıdır ve bu saatten sonra şekerleme ya da uzun süreli bir uyku kesinlikle yapılmamalıdır. 

Sağlıklı Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar Nelerdir?

Sağlıklı uyku saatleri gece vaktinde vücuda önemli etkiler sağlayan uyku saatleridir. Saat 23:00 ile 03:00 arasında alınan uykunun vücuda olumlu etkiler sağladığı tespit edilmiştir. En verimli uyku saatleri bilimsel olarak saat 22:00 olarak da uygulanabilir. Saat 23:00 ile 01:00 arasında vücuttaki adrenal sistemi yenilenmektedir. 


Uzmanlara tarafından, uyku için yatakta uzun süre beklenmenin çok doğru bir davranış olmadığı söylenmektedir. Uyku için yatakta bekleyen bir kişi, 20 dakika içerisinde uykuya geçmemişse kendisini uyumak için zorlamamalıdır. Bunun yerine kitap okuyarak ya da hafif müzik dinleyerek uykunun gelmesi yatak dışında beklenmelidir. 

Sağlıklı bir uyku için oda içerisinde yoğun bir ışık olmamalıdır. Yatma saatine yakın bir saatte ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Kaliteli uyku için uyku hijyeninin sağlanması da ihmal edilmemelidir. 

Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir