Hobi Olarak Örgü Örmenin Faydaları Nelerdir?

Örgü örmenin faydaları saymakla bitmemektedir.  Örgü örmek, kişiyi hem huzurlu hem de rahatlamış hissettirecektir. Örgü örmeyi seven insanların çoğunda gözlemlenen his, ruhlarının rahatlamış olduğudur. Ayrıca örgü örme eylemi sayesinde kişiler yaratıcılıklarını da geliştirmektedir. Örgü örme işinde kendini geliştiren örgü severler bu yaratıcılılarını fazlasıyla göstermektedirler. 

El işine başlamak isteyip de başlayamayanlardan tutun da işe başlayıp, işi nasıl ilerleteceğini bilemeyen herkes, muhakkak örgü örmeye heves etmiştir. Özellikle kişilerin kendi zevklerine uygun olarak ördükleri kıyafetleri giymeleri de kişiler için ayrı bir zevk olmaktadır. Bu mutluğun arkasında hem gurur duygusu hem de başarmanın vermiş olduğu sevinç bulunmaktadır. 

Örgü Örmenin Faydaları: Meditasyon 

Örgü örmenin nasıl yapıldığını kavradıktan sonra, örgünün rahatlatıcı özelliğini keşfetmiş olacaksınız. Özellikle örgü esnasında sürekli aynı hareketler yapıldığından bir müddet sonra beyin bunu gevşeme olarak algılayacak ve meditasyon evresi başlamış olacaktır. Örgü örmenin faydaları arasında bulunan bu meditasyon sayesinde, başta zihinde olmak üzere beden üzerinde de yararlı etkiler kendini hissettirecektir.  

Örgü örmek, odaklanma duygusunu da beraberinde getirmektedir. Ritmik sayılan hareketlerin devamlı yapılması durumu, kaygı ve depresyon semptomlarının bertaraf olmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca örgü örmek, kalp atış hızını azalttığından kan basıncını düşürecek ve bu da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Örgü Örmek Beyni Güçlendirir!

Örgü örmek özellikle beyinde bulunan tüm lobları harekete geçirdiğinden, beynin işlevsel hale gelmesinde oldukça etkilidir. El işi sayesinde beyin kendini otomatikman dikkatli olmaya ve planlamaya yönlendirmektedir. Örgü örmenin faydaları arasında özellikle motor fonksiyonları diye adlandırılan beynin merkez noktalarının aktif hale gelmesi bulunmaktadır. 

Örgü örmenin beyin üzerindeki olumlu etkileri arasında; hatıraları saklama, dil ve anlamları yorumlama koordinesini sağlama gibi etkiler bulunmaktadır. Bu nedenle örgü örmek, beyinle alakalı rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilmektedir. Ruh halinin iyileştirici özelliğinin yanı sıra örgü, beynin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

İnsan beyni ne kadar çok aktif kullanılırsa o kadar uzun süre sağlıklı kalmaktadır. Yapılan araştırmalarda ve yaşlılar üzerinde yapılan deneylerde, örgü örenlerin beyin fonksiyonlarının örmeyenlere oranla daha iyi durumda olduğu gözlemlenmiştir. Örgü örmenin faydaları arasında örgünün elde ve parmaklarda bulunan eklemleri daha güçlü hale getirdiği de bulunmaktadır. Yani beyin üzerinde faydalı etkileri olan bu aktivitenin eklemler üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. 

Hobi Olarak Örgü Örmenin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir