Bulut Bilişim Nedir? Ne İşe Yarar?

Bulut bilişim internet erişiminin olduğu yerlerden bağlanabilen ve her türlü bilginin depolandığı hizmetlerdir. Özellikle internet erişiminin çıktığı ilk dönemlerdeki geleneksel uygulamaların yerini bu bilişim hizmeti hızla almaktadır. Masaüstü uygulamaların çoğu, yazılım tedariki sağlamamaktadır. Bu nedenden ötürü çoğu şirket son zamanlarda tüm ürünlerini buluta taşımakta ve küçük şirketlere ucuz abonelik hizmetleri sunmaktadır. 

Bulut sistemler sayesinde küçük teknolojiye sahip işletmelerin zor olan erişimlere ulaşmaları mümkün olmaktadır. Ayrıca küçük işletmelerin hem kendi aralarında hem de büyük şirketlerle gireceği rekabetlerden de iyi sonuçlar alması bulut teknoloji sayesinde gerçekleşebilmektedir. Yine bu bilişim sistemi sayesinde, bilişimle alakalı her türlü veriye, istenilen her ortamda, uygun fiyata ulaşma imkanı sağlanmaktadır. Elinizde olan tüm verileri disketler yerine bu depolama alanına yükleyerek, istenilen zamanda kullanabilirsiniz. 

Bulut Bilişim Avantajları Nelerdir? 

Bilişim depolama alanı olan bu sistemle işleriniz oldukça basit bir hale gelmektedir. Bulut bilişim sisteminin kurulması için herhangi bir bilişim uzmanına gerek duyulmamaktadır. Bu sistem için tüm güncellemeler kendiliğinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem sayesinde yüksek ücretli ekipler kurmadan işleri ilerletmek oldukça mümkündür. 

Coğrafi konuma bağlı olarak bulunduğunuz ülke sıklıkla doğal afetlerle karşı karşıya kalabilir. Bu olumsuzluklara rağmen şirket verilerini bulut depolama alanında muhafaza ettiğiniz müddetçe hizmet sürekliliğinizi devam ettirebilirsiniz. Ayrıca müşterilere ait olan bilgileri ve dosyaları da her defasında yenilemek zorunda değilsiniz. Bu depolamalar şirkette fiziksel olarak bulundurulmadığından, bulutta depolanan bilgiler, kalıcılığını korumaktadır. 

Depolamanın Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir? 

Bulut teknolojiler sayesinde iş yerinde bulunan çalışanlar arasında işbirliği ve koordine olma durumu oldukça yüksektir. Evden çalışma durumunun hızla geliştiği iş dünyasında, aynı bağ üzerinden çalışma olanağı da gitgide azalmaktadır. Bu sistem sayesinde herkes aynı anda istenilen her veriye rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu sayede hem iş arkadaşlarınızla hem de müşterilerle birlikte hareket etme imkanınız da bulunmaktadır. 

Sistemin bir diğer kullanım avantajı ise, şirket adına tüm verilere internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerden bağlanma durumunun olmasıdır. Sistem donanımını azaltmak için bulut yedekleme programı kullanılmaktadır. Ayrıca bulut bilişim ile başka birine ait herhangi bir depoyu kullanarak kendi bilgisayar sisteminizde verilere ulaşma imkanı da bulunmaktadır. 

Bulut Bilişim Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir