Beyaz Yakalılar İçin Evde Verimli Çalışma Rehberi

Korona dönemiyle birlikte iş hayatımızın doğal bir zorunluluğu haline gelen home ofis çalışma şekli bazı avantajlara sahip olsa da verimli çalışma konusunda pek çok olumsuz koşul içermekte. Ofiste çalışmaya oranla daha rahat ve ekonomik olduğu düşünülen evde çalışma, verimlilik bakımından doğru önlemler alınmadığında çalışanların ve işletmelerin performans düşüklüğü ve mali kayıp yaşamalarına neden olabilir. Öyle ki, korona döneminde pek çok işletme, çalışanları için uzaktan çalışma yönetmeliği hazırladı ve uzaktan çalışma sözleşmesi ile hangi kurallara uymaları gerektiğini çalışanlarına tebliğ etti. Peki, evde verimli çalışma konusunda ne gibi önlemler almak gerekir? Ofis Turka Blog’da bugünkü yazımızda, beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi hazırladık.

Temiz ve düzenli bir çalışma alanına sahip olmalısınız.


Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde ilk sıraya, temiz ve düzenli bir çalışma alanına sahip olmayı koyuyoruz. Evde çalışırken temiz ve düzenli bir çalışma alanına sahip olursanız, motivasyon ve odaklanma güçlüğü yaşamazsınız. Kirli ve düzensiz çalışma alanları, işe duyulan ilgiyi azaltır ve dikkat dağınıklığına yol açar. Evde çalışırken kullandığınız araç ve gereçleri çalışma alanınızda temiz ve düzenli tutmalısınız. Çalışma masası ve diğer eşyaların her gün tozunu almalısınız. İşiniz bittikten sonra araç ve gereçlerinizi çalışma alanınıza düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz.

İşletmelerde yapılan verimlilik analizi sonuçları, temiz ve düzenli bir çalışma alanına sahip olmanın motivasyon üzerinde büyük etkisi olduğunu gösteriyor. İşletmelerde verimlilik yönetimi için alınan önlemler, üretimde verimlilik sağladığı gibi, çalışanların performanslarını da arttırıyor. Ofisten çalışırken ofis temizliği ne kadar önemliyse, evden çalışırken ev temizliği de aynı derecede önemlidir. Temizlik işleri için mutlaka bir temizlikçi ile anlaşmaya gerek yok. Evinizin ve çalışma alanınızın günlük temizlik işlerini düzenli olarak gerçekleştirirseniz, evde daha verimli çalışabilirsiniz. Çalışma alanınızı düzenli tutmak içinse, öncelikle gereksiz hiçbir ürünü çalışma alanınızda bulundurmamalısınız. Çalışma masanızı düzenlemek için masaüstü organizerler ve diğer kırtasiye ürünleri yardımcı olabilir.

Ergonomik ürünleri tercih etmelisiniz.


Evde kullanılan koltuk ve sandalyeler ne kadar şık olursa olsun, uzun süreli kullanımlar için gerekli ergonomik özelliklere sahip olmayabilir. Mutfak veya yemek masası sandalyeleri, ofis sandalyelerinden farklı estetik niteliklere ve kullanım özelliklerine sahiptir. Uzun süreli kullanımlar halinde bu ürünler, sırt ve bel ağrıları başta olmak üzere pek çok ağrıya yol açabilir. Gereğinden fazla rahat ve konforlu ürünler de yine, işe duyduğunuz ilgiyi azaltarak performans düşüklüğüne neden olabilir. Oysa ergonomik ürünler, vücut yapınızla uyumlu ürünlerdir. Ve uzun süreli kullanımlar için gerekli niteliklere sahiptir. Öyle ki, korona döneminde Ofisturka.com kullanıcıları, evde kullandıkları koltuk ve sandalyelerden farklı olarak ofis koltuk ve sandalyesi siparişi verdiler.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde ergonomik ürünleri tercih ederseniz, iş performansınız ve verimliliğiniz ciddi ölçüde artar. Evde çalışırken kullanacağınız koltuk ve sandalyeler bel, sırt ve boyun sağlığınızı korumanıza yardımcı olmalı. Nitekim, koltuk veya sandalyelere oturduğumuzda kalça, bel ve çevresindeki kaslarda kasılma başlar ve kalkıncaya kadar bu kasılma devam eder. “S şeklinde” bel desteğine sahip ofis koltukları, kasların fazla zorlanmasını önler ve kalkış sırasında kasların daha kolay hareket etmesine yardımcı olur. Evde verimli çalışma konusunda daha olumlu sonuçlar almak için mutlaka ergonomik ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, ergonomik ayak desteği çok işinize yarayabilir. PC ekipmanları da yine, vücut tipinize uygun ve ergonomik olmalı.

Günlük rutinlerinizi korumalısınız.


Evde çalışırken mesai saatlerine uymak biraz zor olabiliyor. Nasıl olsa evdeyim, düşüncesiyle sabahları geç kalkılıyor, molalar uzun tutuluyor. Normal mesai saatiniz 08:00’de başladığı halde evde çalışırken 08:30’da uyanıyor, işinizin başına geçmeniz 09:00’u buluyor olabilir. Evde çalışırken sizi işe motive edecek çok daha az unsur olacaktır. Bu nedenle performans ve verimliliğinizde ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu sorunların önüne geçmek için, günlük rutinlerinizi korumaya dikkat etmelisiniz. Tıpkı işe gider gibi, saat kaçta uyanıyorsanız evde çalışma döneminde de aynı saatte kalkmalı, aynı rutinlerinizi tekrarlamalısınız. Böylelikle biyoritminiz sizi verimli olmaya daha kolay adapte eder.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde günlük rutinlerinizin mutlaka belirli saatleri olmalı. Örneğin günün ilk çay veya kahve molasını ne zaman vereceğinizi önceden belirlemelisiniz. Bu sizi, her istediğiniz zaman çay veya kahve içmekten ya da mola vermekten alıkoyar. Rutin molalar sayesinde zihninizi daha etkin bir şekilde dinlendirebilir, mola anlarınızda suçluluk hissetmezsiniz. Düzensiz çalışır ve keyfi molalarla ilerlerseniz, yaptığınız molalar zihninizi daha çok meşgul eder. İşinizin başına döndüğünüzde, dikkatinizi çalıştığınız konunun üzerinde odaklamakta güçlük çekebilirsiniz. Eğer iş takip programı kullanıyorsanız, günlük rutin işler için gerektiği kadar zaman ayırmalısınız. Gereğinden az veya çok zaman ayırırsanız, bu size zaman ve emek kaybı olarak geri döner.

Yapacaklarınızı önceden belirlemelisiniz.


Evde çalışırken sizi zaman kaybına uğratacak sayısız neden sıralayabiliriz. Bunlar içinde uyku düzenini koruyamama ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi nedenler için davranış tarzı değişikliği gerekir. Bunlardan farklı olarak, yapacaklarınıza karar vermekte güçlük çekiyor ve hangi işe öncelik vereceğinizi düşünürken zaman kaybı yaşıyorsanız, bir gün önceden program yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Günlük çalışma sürenizin bitimine yakın, ertesi günün işleri için bir program hazırlayabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde dikkatinizi işe vermekte güçlük çekiyorsanız, önemli işleri bu zaman diliminde yapmamalısınız. Öğleye doğru kendinize geliyorsanız, en önemli işlerinizi öğleye doğru yapmalısınız.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde programlı hareket etmek için, basılı veya online to do list ürün veya uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Online to do list uygulamaları, yapılacak işlerin zamanı geldiğinde size bir bildirim gönderecektir. Bu bildirimler, zamanı verimli kullanma konusunda daha bilinçli davranmanıza yardımcı olabilir. Online programları tercih etmiyorsanız, basit bir günlük planlayıcı ajanda veya haftalık ya da aylık planlayıcı da to do listesi oluşturmak ve işe odaklanmak konusunda yardımcı olabilir. Bu sayede, güne hangi işle başlayacağınız ve hangi işe ne kadar süre ayıracağınız konusunda kafa karışıklığı yaşamazsınız.

Ev halkıyla iyi bir iletişim dili kurmalısınız.

Evde çalışmak yalnızca çalışanların değil, ailelerinin de bazı fedakarlıklar yapmalarını gerektiriyor. Korona döneminde hayatımıza hızlı bir şekilde giren home ofis kavramına uyum sağlamak, çalışanların yanı sıra aileleri için de biraz güç oldu. Başta müşteri ilişkileri birimi olmak üzere yaptıkları işin gereği olarak gün içinde sıkça telefon görüşmesi yapması gereken çalışanlar, ev halkının hoşgörüsüne sığındı. Home ofis çalışma şekli daha ne kadar devam edecek, bilemiyoruz. Fakat süreç uzadıkça, ev halkının bazı konulara hoşgörü göstermesi zorlaşacaktır. Bu nedenle, evde çalışmak durumunda olan beyaz yakalıların ev halkıyla kuracağı iletişim dili çok önemli. Bozuk iletişim şekilleri yalnızca ev halkıyla değil, aynı zamanda müşterilerle de çeşitli sorunların yaşanmasına yol açabilir.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde ev halkıyla iyi bir iletişim dili kurmaya özen göstermelisiniz. Bu dili kurmak için öncelikle hoşgörülü olmalı, karşınızdaki kişinin istek ve şikayetlerini dinlemelisiniz. Onunla empati kurmalı, söylediklerini objektif bir şekilde değerlendirmelisiniz. Çalışmanıza engel olan durumlar çocukların davranışlarından kaynaklanıyorsa, onlarla da yine iyi bir iletişim dili kurmalısınız. Çocuğa kural koyma evde verimli çalışmak için çok önemli. Özellikle okul öncesi çocuğa kural ve sınır koyma büyük sabır gerektirir. Çocuğunuza kurallar konusunda her zaman açık ve net olmalısınız. Çocuğunuz neyi ne zaman ne şekilde yapabileceğini sizden açık ve net bir şekilde duymazsa, çalışmanıza engel olacak davranışlar içinde olduğunu fark etmeyebilir.

Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırmalısınız.


Evde veya ofiste çalışırken verimliliği düşüren nedenler arasında yanlış sosyal medya kullanımı önemli bir başlık. “Kafa dağıtmak” adına sosyal ağlara bağlanmak, çalışırken odaklanma güçlüğü yaratabiliyor. Sosyal medyada gördüğünüz bir haber veya paylaşım, tüm gün boyunca zihninizi gereksiz yere meşgul edebilir. Sosyal ağlardan telefonunuza yağan bildirimler, yaptığınız işin tekrar tekrar üzerinden geçmenize yol açabilir. Evde çalışırken zihninizi belli bir konuya odaklamak aslında daha kolay olabilir. Ama bunun için, odaklanmanıza zarar veren unsurları doğru bir şekilde yönetmelisiniz.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde sosyal medya kullanımınızı sınırlandırmalısınız. Çalışma süreniz boyunca zorunlu olmadıkça sosyal ağlara girmemeli, mola anlarınızda girdiğinizde ise dikkatinizi dağıtacak konulardan uzak durmalısınız. Telefon veya bilgisayarınızda sosyal ağlardan gelen bildirimleri kapatırsanız, çalışırken odaklanma güçlüğü yaşamazsınız. Ekranınıza düşen bildirimlere bakmak için gün içinde belli zaman dilimleri belirleyebilirsiniz. Bu sayede, sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi kontrol altında tutabilir, çalışırken daha verimli olabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz.


Ülkemizde karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıkları, pek çok hastalığa ve sağlık sorununa adeta davetiye çıkartıyor. Korona döneminde evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte artan karbonhidrat tüketimi, vücudun şeker metabolizmasını olumsuz etkiliyor. Evde veya ofiste tüm günü masa başında ve hareketsiz geçen beyaz yakalılar, beslenme bozukluklarına bağlı gelişen hastalıklara çok daha kolay yakalanmakta. Ağır yiyecekler tüketmek beden sağlığı açısından olduğu kadar, zihin sağlığı açısından da sakıncalı bir durum.

Beyaz yakalılar için evde verimli çalışma rehberi içinde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Eğer karbonhidrat ağırlıklı beslenirseniz, kan şekeriniz hızla yükselir. Kanda yüksek miktarda şeker dolaşımını tehlikeli gören karaciğeriniz, şekeri yağa dönüştürerek depolanmasını sağlar. Hal böyle olunca, beynin temel besin maddesi olan glikoz, henüz beyne ulaşmadan yağ olarak depolanır ve beyin fonksiyonlarınız zayıflar. Odaklanma güçlüğüyle başlayan bu süreç, daha ileriki aşamalarda hafıza zayıflığı ve bilişsel yeti noksanlığına kadar gidebilir. Evde çalışırken sağlıklı beslenmek için, sağlıklı beslenme programı hazırlayabilir, uzmanlardan sağlıklı beslenme önerileri alabilirsiniz.

Beyaz Yakalılar İçin Evde Verimli Çalışma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir